Zápisy a usnesení ZO

Beseda s občany a odborníky - kanalizace v obci

BESEDA  S  OBČANY

  KANALIZACE  V  OBCI

 

Dne: 18. června 2014

Místo konání : sál kulturního domu v Březové

Hosté:  p. Marek Fiala – projektant, navrhuje tlakovou kanalizaci v obci

             p. Krbec – techn. ředitel společ. AQ SPOL, výroba - prodej – servis čerpací techniky

 Ing. Marie Kaslová, p. Kasl  přiklání se k řešení domovními ČOV

 22 občanů obce nebo majitelů rodinných domů v Březové

 

Pan Fiala představil firmu FIALA PROJEKTY s.r.o., sdělil, že projektovali tlakovou kanalizaci pro zhruba 45 měst a obcí – vše funguje. Vyjádřil domněnku, že se všichni přítomní shodnou, že čistit odpadní vody je potřeba. Doporučuje tlakovou kanalizaci pro její malý profil – úspory při zemních pracích představují 50% ceny gravitační kanalizace. 

Do tlakové kanalizace nesmí to, co se dá spláchnout do gravitace (hadr). Výhodou je, že u tlakové kanalizace není možný nátok balančních vod, u gravitace není těsnost trvalá, při velkém dešti  u gravitace čistírna přeteče – déšť ji vypláchne. Tlaková kanalizace se ukládá o 20 cm níže pod vodovodní potrubí. V případě, že obec plánuje výstavbu vodovodu, lze ušetřit finanční náklady uložením obou sítí do jednoho výkopu. Potrubí pro gravitační kanalizaci se mnohdy musí ukládat do hloubky až 5m! Další výhodou tlakové kanalizace je, že i v zimě natéká do ČOV odpadní voda o teplotě 12 - 16ºC a ČOV tedy funguje bez problémů. U tlakové kanalizace neusazujeme,  u gravitační jsou na vstupu u ČOV česle (zachycující tuhé části) a také lapák písku – ty se musí  pravidelně čistit, vybírat.

U rodinného domu sepne čerpadlo 1x denně,  čtyřčlenná rodina představuje cca ½ m³ odpadní vody za den, jímka má prostorovou rezervu ještě na 1 den. Zasekne-li se čerpadlo, pověřený pracovník ho vymění za náhradní. Příkon čerpadla je 1,1 kW, spotřeba elektřiny cca 200 – 250 Kč/rok. Dnes bychom měli vyvážet jímky na některou ČOV, to představuje náklady                                            cca 14 000Kč/rok. Vodné a stočné pro domácnost činí cca 3 – 4 tisíce /rok. Vodné a stočné se hradí dle vodoměru, nebo dle poměrových čísel na obyvatele.

Výstavba spádové kanalizace vyjde draho, součástí jsou přípojky pouze k plotu; pro část přípojky na soukromém pozemku si musí vlastník zajistit povolení a hradí celou přípojku na pozemku včetně revizní šachty.

U tlakové kanalizace se dotace vztahuje i na čerpadlo a podružný výtlak. Občané hradí jen přívod z domu k čerpací stanici. V případě, že občané platí plastovou jímku (cca 7000Kč), vyhneme se uzavírání věcného břemene.

Nyní se staví tlaková kanalizace v Tadcích pro 1200 ekviv. obyvatel, cca 220 čerpacích stanic.

Pro Březovou bych doporučil stavět vodovod s tlakovou kanalizací najednou. Stavba gravitační kanalizace by byla příliš drahá, dojde k překročení hranice (asi 80 000Kč/obyv.) a nedosáhneme  na dotace.

Kanalizace stavíme  z dotací ze SFŽP, ROP, krajských peněz… od r. 1991. Nikdy jsme nepřivedli obec do dluhové pasti. Doplatek obce 40% je nesmysl, do toho se nelze pouštět. Úroky u úvěrů   pro obce jsou dnes na minimu. Pro podání žádosti o dotaci je důležité mít stavební povolení. 

 

Pan Fiala odpověděl občanům na několik dotazů, mimo jiné: kanalizace zůstane v majetku obce,    ta vybere provozovatele, nebo odpovědnou sobu – zřídí si technické služby – 1 zaměstnance, který bude čistit ucpaná čerpadla a denně zkontroluje funkčnost ČOV.

 

Ing. Kaslová – provozovat tyto sítě je velice technicky náročné.  V Lochovicích je kombinovaná kanalizace – zde jim VAK odmítl provozovat, protože pracovníci nemohou vstupovat na soukromé pozemky k čerpadlům. Kvůli CHKO, Natuře 2000 a hlavně výskytu raka kamenáče budete muset zajistit 3. stupeň čištění vody na odtoku z ČOV.

 

Pan Fiala -  již máme připravený návrh smlouvy s občany, který odpovídá novým zákonům.

Občan: Většina domů je napojena na dnešní dešťovou kanalizaci. Proč se jen někam dolů na konec dešťové kanalizace nepostaví ČOV a hotovo?   (Není možné – kanalizace neodpovídá předpisům)

Pan Fiala -  norma říká, že kanalizace musí být vždy alespoň 20 cm pod vodovodním potrubím z důvodu havárie. Vodovodní potrubí se dává do hloubky 1,5 m.  U gravitační kanalizace začínáme v hloubce 2 m a jedeme do hloubky (do spádu). Domy na pravé straně směrem do Háje by mohly mít problém dostat se do gravitační kanalizace.

Na dotaz občana ohledně možnosti vypouštění vod přečištěných na domovní ČOV   do dešťové kanalizace pan Fiala odpověděl, že se jedná o vodní dílo, které vyžaduje povolení (územní rozhodnutí vydává Stavební úřad Žebrák, ostatní povolení potom MěÚ Hořovice). Rozbor vzorku vypouštěné vody je nutno zajistit 2x za rok.

Kaslovi – Pro současnou dešťovou kanalizace je v obci schválen kanalizační řád, můžeme tedy     do ní vypouštět vody z domovních ČOV.  Domovních čistíren je v obci již mnoho, pokud se udělá splašková kanalizace, musí se všichni (i majitelé DČOV) připojit do této splaškové kanalizace. Jsou obce, které řeší čištění splaškových vod domovními ČOV na celém svém území, např. Velký Chlumec, Běštín. Na toto řešení není poskytována žádná dotace.

O malou DČOV se musíte starat stejně jako o jímku s čerpadlem u tlakové kanalizace. V Háji není kanalizace, je zde ale možný zásak, souhlasné vyjádření vydá hydrogeolog. 

Ing. Kaslová poukázala na problém - která banka půjčí obci peníze na dofinancování vodovodu nebo kanalizace v případě získání dotace.

P. Fiala – jste v CHKO, máte větší šanci na dotaci. Na stavbu vodovodu je již projektová dokumentace. Výzva k podání žádostí o dotaci bude cca  v listopadu letošního roku, do března 2015. Stavět by se mohlo začít v r. 2016, dokončení v r. 2018.

Ing. Kaslová doporučuje zajistit předem dofinancování!

 

P. Krbec – obce nemají peníze na vybudování gravitační kanalizace. Podmínky pro uživatele jsou stejné u tlakové i gravitační kanalizace – naházíte-li do kanalizace hadry, u gravitace to představuje peníze navíc na ČOV (ty se rozpustí do stočného), u tlakové kanalizace to poznáte ihned vy.

Životnost čerpadel – jsme na trhu 15 let, nestalo se, aby se v některé obci musela měnit všechna čerpadla.  Záruka – v té době se má projevit skrytá vada výrobku. Máme servisní střediska, většinou opravujeme přímo na místě. Důležitá je kázeň občanů (uveden příklad namotaných trenek). Pan Krbec v krátkosti popsal zařízení za pomoci dovezeného banneru – čerpací šachta   – plastová nádrž -  hluboká 2m, má průměr 800 – 1000mm, akumulace  je (pro případ vypnutí proudu), také poruchová hlášení – důležité umístit rozvaděč tak, aby na něj bylo vidět   (u vchodu...). Údržba – kontrola 1-2x za rok. Stejně jako do domovní ČOV (i gravitace) se nesmí lít tuky – tvoří se krusta.

V Americe, Austrálii velmi užívaná tlaková kanalizace.

Odpovědi na dotazy:

Čerpadlo se nemontuje do stávajících jímek, ale vedle stávajících septiků. K čerpací stanici je třeba zajistit elektřinu 380 V. Spotřeba elektřiny představuje částku zhruba 600Kč/rok.

Tlak 10 atmosfér na 10m funguje jako samočištění. Tlak je v celém systému. Ventil, zpětná klapka + hlavní uzávěr na podružném výtlaku (tj. část od čerpací šachty po hlavní řad) jsou pojistky proti vniknutí splašků z hlavního řadu do vaší šachty. Do čerpací šachty se nic nesype (žádné bakterie…).

P. Kasl – řešení celé obce domovními čistírnami je možné.  V našem okolí řeší čištění odpadních vod tímto způsobem např.  Velký Chlumec, kde obec zjistila, že na kanalizaci finančně nedosáhne. Bylo by to nejrychlejší, neříkám, že nejlepší, řešení – za půl roku hotovo. Přečištěná voda z domovní ČOV se:

  1. vypouští do dešťové kanalizace nebo
  2. jímá do akumulační nádrže – zavlažuje se s ní (v mrazech problém)
  3. zasakuje

Cena domovní ČOV záleží na technologii – zadáte-li kompletní provedení: 55 – 60 tisíc korun. Osadit jímku bude stejně drahé jako osadit DČOV. Chlumec finančně občanům přispívá   po zkolaudování DČOV. Roční náklady na provoz DČOV – elektřina, rozbor (cca 2x) přečištěných vod, odvoz kalu (cca 1x).

 

Občan – chci gravitační kanalizaci, to mě nebude stát nic.

 

Hovořilo se o problému povolení pohybu těžké techniky při výstavbě gravitační kanalizace  po dvorech a zahradách u čp. 9, 10, 36 a 100 a zajištění následného přístupu k šachtám zbudovaným v některých uvedených zahradách.  Potrubí uložené zhruba před 20 lety na dno tehdejší rokle (před jejím zavezením) v zahradě čp. 7 bychom pro gravitační kanalizaci  nemohli využít, protože nesplňuje dnešní normy. Navíc toto potrubí nám odvádí dešťové vody.  Na některých místech je místní komunikace tolik úzká, že by byl problém umístit sem  všechny sítě. Zásadní je však cena stavby gravitační kanalizace – nezískáme pro nízký počet obyvatel dotaci. Návrh postupné výstavby gravitační kanalizace z vlastních zdrojů obce představuje cca 60 let výstavby. 

 

P. Fiala – dotace činí asi 70%. Stavba tlakové kanalizace je  o 40% levnější než gravitační.   U tlakové kanalizace hradí vlastník domu gravitační přípojku od domu k čerpací jímce – např. 4m. Roční provoz tlakové a gravitační kanalizace je srovnatelný, u gravitační kanalizace se musíme navíc starat o shrabky…  

 

P. Fiala vypracuje jednoduchou studii, z které bude patrné, jaká část obce by musela použít výtlak v případě budování gravitační kanalizace a porovná stavební náklady u tlakové a gravitační (kombinované) kanalizace v obci.

 

Vodovod

Dokončený je projekt pro stavební povolení. Zajišťujeme vydání stavebního povolení. Avšak  rozpočet doložený projektantem překročil 44 milionů! Máme přislíbeno přepočítání rozpočtu  do reálných nabídkových cen.